Pozitif Kariyer

Özel gereksinimli çocuklar ve ailelerine hizmet veren alanında lider kurumlardan biri olan Pozitif Gelişim, mesleğin kutsallığına yakışır özveri ve yaklaşım gösteren, bu alanda hizmet vermeye gönüllü her uzmana titizlik ve saygı ile yaklaşır. Sürekli gelişim, ekip çalışması, süreç yönetimi ve yüksek iş ahlakı Pozitif Gelişim çalışanlarının olmazsa olmazıdır.

Pozitif Gelişim bünyesinde ihtiyaç duyulan kadrolara doğru adayların seçilmesi için yapılan çalışmalar yıl boyunca devam etmektedir. Her kademedeki personel ihtiyaçları için işe alım süreçlerimiz 4 aşamada tamamlanmaktadır.

  1. Aşama – Ön Değerlendirme Süreci
  2. Aşama – Mülakat Süreci
  3. Aşama – Yetkinlik Ölçümü
  4. Aşama – Sözleşme Süreci

Ön değerlendirme sürecimizde merkezimize elektronik ortamda ulaşan başvuru formları ve özgeçmişler incelenmekte ve uygun görülen adaylara geri dönüş yapılmaktadır.

Mülakat sürecimizde kurum politikalarımız, beklentilerimiz, maaş standartlarımız ve işe alım süreçlerimiz ile ilgili adaylarımıza detaylı bilgi verilmekte,  ilgili departman sorumluları tarafından yetkinlik bazlı bir görüşme yapılarak adayın bilgi ve becerileri sorgulanmakta ve planlamakta olan departmanın ihtiyaçları ile adayımızın bilgi ve tecrübesinin örtüşüp örtüşmediği tespit edilmektedir.

Yetkinlik Ölçümü, işe alım kararı öncesinde son aşamamızdır. Mülakat sürecini olumlu tamamlayan adayımız için detaylı bir yetkinlik envanteri ve risk analizi çıkartılmaktadır. Web tabanlı bir test sistemi üzerinden yürütülmekte olan bu süreci  adaylarımız internet olan her ortamdan tamamlayabilmektedirler.

Üç aşamanın da tamamlanması ile birlikte ihtiyaç duyulan pozisyona en uygun aday belirlenir ve adaya resmi iş teklifi yapılır.

İş pozisyonlarımız

error: