Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi

1999 yılında kurulan ve İstanbul’un en eski özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri arasında olan “Bostancı Pozitif Gelişim Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi”  yapmış olduğu çalışmalar ile bir çok çocuğu topluma kazandırmıştır.

Eğitimde yeniliğe, istatistiğe ve sürekli gelişime önem veren merkezimiz bir çok sosyal sorumluk projesine imza atmıştır. Pozitif Gelişim uyguladığı okul entegrasyonu, sosyal entegrasyon, aile farkındalık ve işbirliği programları ile hizmet verdiği tüm tanı gruplarında etkin bir eğitim hizmeti vermekte ve çocuklarda gözle görülür bir gelişim sağlamaktadır.

Pozitif Gelişim hangi tanı grupları için hizmet vermektedir?

 • Otizm
 • Yaygın Gelişimsel Bozukluk
 • Hafif düzeyde zihinsel yetersizlik
 • Ağır düzeyde zihinsel yetersizlik
 • Çok ağır düzeyde zihinsel düzeyde yetersizlik

” Yukarıda belirtilen tüm tanı grupları için merkezimizde ayrıca dil ve konuşma eğitimleri de verilmektedir.”

Devlet desteklerinden faydalanma şartları nelerdir?

Devlet desteğinden faydalanabilmek için devlet hastanelerinden engel oranı %20 ve üzeri olan “Engelli Sağlık Kurulu Raporu” ve Rehberlik Araştırma Merkezleri (RAM) tarafından verilen “Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu Raporu”nun alınması gerekmektedir.

“Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu Raporu”  RAM’a yapılan müracaatlarda okulunuzun yazılı başvurusu (Eğitsel Değerlendirme İsteği Formu) ya da velinin/vasinin bizzat randevu başvurusu ile RAMDEVU sistemi üzerinden randevu verilir.

Rehberlik Araştırma Merkezinden “Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu Raporu” almış olan çocukların özel eğitim ve rehabilitasyon masrafları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından karşılanmaktadır. M.E.B eğitim desteği aylık 8 saat bireysel ve 4 saat grup eğitimi ile sınırlıdır. Bunun üzerindeki eğitim ihtiyaçları ebeveyn tarafından karşılanmaktadır. 

“Merkezimizde 2016 yılından bu yana MEB tarafından verilen aylık 12 saatlik destek eğitimine ek olarak aylık 4 saat spor hizmeti ücretsiz olarak verilmektedir.”

Rehberlik Araştırma Merkezleri iletişim detayları

 • Maltepe Rehberlik Araştırma Merkezi : 0216 549 31 61
 • Kadıköy Rehberlik Araştırma Merkezi  : 0216 302 33 52
 • Üsküdar Rehberlik Araştırma Merkezi : 0216 651 50 03
 • Ümraniye Rehberlik Araştırma Merkezi : 0216 508 11 37
 • Ataşehir Rehberlik Araştırma Merkezi : 0216 548 21 21
 • Kartal Rehberlik Araştırma Merkezi : 0216 387 17 77
 • Pendik Rehberlik Araştırma Merkezi : 0216 482 8898

Uzmanlarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Merkezimizde çalışan uzmanlarımızın tamamı Özel Eğitim Alan Öğretmeni ve Psikologlardan oluşmaktadır. Pozitif Gelişim çalışanları için sürekli gelişim, ekip çalışması, işbirliği, süreç yönetimi ve yüksek iş ahlakı olmazsa olmaz standartlardır. Uzmanlarımıza ait detaylara ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Okulda takip ve kaynaştırma programınız var mı?

Kaynaştırma programlarımız 2002 yılından bu yana Arka Sıradakiler adı altında tescillenmiş programımız çerçevesinde uygulanmaktadır. Okul ortamında çocuklarımızın gelişimleri takip edilmekte, bireyselleştirilmiş etkinlik planları uygulanmakta, okul idaresi, rehber öğretmen, sınıf öğretmeni ve ailelerin katılımı ile ideal bir entegrasyon planı için işbirliği yapılmaktadır.

Kaynaştırma eğitim programı örnek çalışmalarımız için lütfen tıklayınız.

Ailelere verdiğiniz destekler nelerdir?

Rehberlik birimimiz tarafından yürütülen aile eğitim programlarımız yıl boyunca tüm ailelerimize uygulanmaktadır. İlk kez tanı almış velilerimize farkındalık ve süreç yönetimi üzerine psikologlarımız ve özel eğitim uzmanlarımız eşliğinde destek hizmeti verilmektedir. Tüm ailelerimiz davranış modellemeleri ve eğitimin evde devamlılığı üzerine yıl boyunca seminerlerimiz ve bireysel eğitimlerimiz ile desteklenmektedir.  Ailelerimize zor anları yönetme ve başa çıkma üzerine kapsamlı bir destek hizmeti verilmektedir.

Örnek çalışmalarımız için lütfen tıklayınız

Sosyal etkinlikleriniz var mı?

Pozitif Gelişim’de kurum içi ve kurum dışı etkinliklerimiz yıl boyunca devam eder. Çocukların ve ailelerin ihtiyaçlarına uygun olarak belirlediğimiz sosyal etkinliklere yıl boyunca katılım sağlayabilirsiniz.

Örnek çalışmalarımız için lütfen tıklayınız.

Uyguladığınız eğitim yöntemleri hakkında bilgi verir misiniz?

Uyguladığımız yöntem ve teknikler için lütfen tıklayınız..

Hangi yaş grupları ile çalışıyorsunuz?

Tüm yaş gruplarına yönelik hizmetlerimiz mevcuttur. Eğitimler tek kişilik sınıflarda bireysel olarak verilmekte, grup etkinliklerimizde ise uygun akran grupları belirlenmekte ve buna uygun faaliyetler sunulmaktadır. 2018/2019 yılı akran etkileşim gruplarımız belirlenmiş olup detaylı bilgi için rehberlik birimimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

MEB desteğinin dışında yoğun eğitim veriyor musunuz?

Kurumumuzda yoğunlaştırılmış eğitim programları uygulanmakta olup, çocuğun ihtiyacına göre programın içeriği belirlenmektedir. Yoğun programlardan faydalanmak isteyen ailelerimiz MEB desteğinin dışında kalan kısmı kendi imkanları ile karşılayarak bu programdan faydalanabilirler.

Verdiğimiz eğitim modülleri

 • Taklit becerisi,
 • Dil Konuşma ve Alternatif İletişim Becerilerinin geliştirilmesi
 • El-göz koordinasyonu,
 • İnce ve kaba motor beceriler,
 • Sembolik oyun,
 • Öz Bakım Becerileri,
 • Günlük yaşam ve Sosyal becerilerin geliştirilmesi
 • Bilişsel hazırlık becerileri
 • Psikomotor beceriler
 • Toplumsal yaşam becerileri
 • Türkçe
 • Matematik
 • Sosyal Hayat

Hangi testleri uyguluyorsunuz?

Kurumumuzda uygulanan testleri görmek için lütfen tıklayınız.

Servis hizmetiniz var mı?

Merkezimizde servis hizmeti verilmemektedir.

Nasıl kayıt yaptırabiliriz?

Kayıt işlemleri hakkında detaylı bilgi almak için lütfen bizi 0216 518 2330 numaralı telefondan arayınız ve tıklayınız.

Kurumunuza nasıl ulaşabiliriz?

Merkezimiz Bostancı Gösteri Merkezi ile Bostancı Tren İstasyonu arasında sahile yakın bir lokasyonda bulunmaktadır. Minibüs caddesine 200m, Bostancı Deniz otobüslerine 300m , Bostancı Tren istasyonuna 50m mesafededir.

Harita ve iletişim detayları için lütfen tıklayınız.

Etkinlik örnekleri

otizmli çocuğa konuşma eğitimi
“Otizmli çocuğa konuşma eğitimi nasıl verilmeli?” Atölye çalışması

Nisan 2015 ayında “ Otizmli çocuğa konuşma eğitimi nasıl verilmeli?” konu başlıklı atölye çalışması uygulanacaktır. Şenay Yılmaz’ın vereceği seminere katılmak isteyen velilerimiz sekreterimizden bilgi alabilirler.

Devamını Oku
“NİÇİN BEN?” GRUP PSİKOTERAPİ ÇALIŞMASI

Ailelerin yaşadığı kabullenme sürecine yönelik kendi iç dünyalarına yolculuk ettikleri psikoterapi grubumuzun ilki tamamlanmıştır. Babalarında katılım gösterdiği grup çalışmamız her ay düzenli olarak devam edecektir. Kurum Aile danışman ve psikoloğumuz Elif Taştan’ın yö

Devamını Oku
otizm ve yemek sorunları
“Otizm ve yemek sorunları” atölye çalışması

Kurumumuz eğitimcilerinden Bircan Tavas Eylül ayı Atölye çalışmamızı tamamlamıştır. “ Otizm ve Yemek Sorunları” konulu uygulamaya katılan velilerimize teşekkür ederiz.

Devamını Oku
otizmli çocukta okuma yazma
“Otizmli çocukta okuma yazma eğitimi” atölye çalışması

Kurumumuz eğitimcilerinden Tolga Yardımcı Ekim ayı atölye çalışmamızı tamamlamıştır. “ Otizmli çocuklarda okuma yazma eğitimi” konulu uygulamaya katılan velilerimize teşekkür ederiz.

Devamını Oku
“Korku ve Kaygıyla Başedebilmek” Atölye Çalışması

Korku, çocuğun gelişim sürecinde var olan bir duygudur. 6 aydan itibaren bir bebek yabancı nesneler, yerler ve kişilere karşı korku geliştirebilmektedir. Continue Reading “Korku ve Kaygıyla Başedebilmek” Atölye Çalışması

Devamını Oku
“Okul Başarısını Arttırma Yolları” Atölye Çalışması

Öğrenci başarısı için, sadece öğrenci sorumlu değildir. Bu başarı; öğrencinin, öğretmenin ve öğrenci velisinin birlikte hareket etmesiyle yakalanabilir. Continue Reading “Okul Başarısını Arttırma Yolları” Atölye Çalışması

Devamını Oku
“Arka sıradakiler projesi” devam ediyor.

15 yıldır devam eden projemizin öğretmen görüşmesi ve okul ziyaretleri etabı tamamlanmıştır.

Devamını Oku
pozitif gelisim kaynaştırma
MESLEK LİSELERİNE KAYITLAR BELİRLENDİ

Kurumuza devam eden kaynaştırma öğrencilerimizden 10 çocuğumuzun meslek liselerine kayıtları tamamlanmıştır.

Devamını Oku
aile bilgilendirme toplantısı
İLKOKUL 1. SINIFA BAŞLAYACAK ÖĞRENCİLERİMİZİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

İlkokul 1. Sınıf tüm anne babalar gibi bizim özel çocuklarımızın velileri içinde heyecan, kaygı ve onur verici bir süreç…

Devamını Oku
toplanti-duyuru
İlkokul 1. Sınıfa Başlayacak Öğrencilerimizi Bilgilendirme Toplantısı

İlkokul 1. Sınıf tüm anne babalar gibi bizim özel çocuklarımızın velileri içinde heyecan, kaygı ve onur verici bir süreç. Bu bağlamda kurumumuzdan eğitim alan ve ilkokul birinci sınıfa başlayacak öğrenci velilerimizi bilgilendirici bir seminer verilecektir. Seminer içer

Devamını Oku
meslek-lisesi
Meslek Liselerine Kayıtlar Belirlendi

Kurumuza devam eden kaynaştırma öğrencilerimizden 10 çocuğumuzun meslek liselerine kayıtları tamamlanmıştır. Yeni öğretim yılında okullarıyla ve öğretmenleriyle bağlantıda olup gerekli desteği vereceğimizi bildirmek isteriz. 2014-2015 eğitim döneminin başarı getirmesi d

Devamını Oku
Okullara 4 Aylık Değerlendirme Raporları Gönderildi

Kurumumuzda rutin olarak yılda iki defa her çocuk için uygulanan test ve değerlendirmeler tamamlandı. Continue Reading Okullara 4 Aylık Değerlendirme Raporları Gönderildi

Devamını Oku
sualtı hayvanat bahçesi pozitif gelisim
Sualtı Hayvanat Bahçesi Gezimiz..

13.03.2018 – Salı, Sualtı Hayvanat Bahçesi gezimiz. Zeki olduğu kadar oyuncu olan su samurları, hepimizin yakından tanıdığı kırmızı yanaklı kaplumbağalar, Amazonların en etkileyici balıklarından arawanalar, otobur piranalar, dikenli vatozlar… Nehirler ve Şel

Devamını Oku
cam ocağı pozitif gelisim
Cam Ocağı gezimiz..

22.02.2018 – Perşembe, Cam Ocağı gezimiz.. Her yıl düzenli gezilerimizden olan Cam Ocağı Atölye gezisi yine çocuklarımız için ilgi çekici ve eğlenceli bir etkinlik oldu. İstanbul’un şehir gürültüsünden uzaklaştığımız Cam Ocağı atölyesinde, Anne ve çocuklarım

Devamını Oku
pozitif gelisim oyuncak müzesi
Uçurtma müzesi gezisi..

20.02.2018 – Salı, Uçurtma Müzesi Gezimiz 3 Yaş itibariyle, her yaştan ziyaretçinin katılabildiği, kendi uçurtmasını kendisinin yaptığı, gerektiğinde uçurtma eğitmenlerinin destek vererek uçurulabilir hale getirdiği uçurtma atölyelerinden oluşmaktadır. Yaş ve bece

Devamını Oku
legoland pozitif gelisim
Legoland gezisi…

14.02.2018 – Çarşamba, Legoland Gezisi Galata Kulesi, Ayasofya, Sultanahmet Camii, Boğaz Köprüsü ile İstanbul’un ve Dünya’nın simge haline gelmiş ünlü diğer pek çok yapısını keşfedin. Yaklaşık 1 milyon LEGO® parçasından yapılmış yapılar en küçük ziyaretçiler

Devamını Oku
kidzania pozitif gelisim
KidZania gezimiz…

12.01.2018 – Cuma, KidZania gezisi… KidZania, 4 -14 yaş arasındaki çocukların birbirinden eğlenceli 65 aktivite alanında hem motor becerilerini hem de fiziksel ve sosyal becerilerini geliştirecek 100’den fazla mesleği deneyimlediği, seçim yapma özgürlüğünü e

Devamını Oku
pozitif gelisim yılbası
Hoşgeldin 2018…

30.12.2017 – Cumartesi, Yılbaşı etkinliği 2018 yılının tüm Pozitif Gelişim ailesine sağlık mutluluk ve huzur getirmesini temenni ederiz.

Devamını Oku
4 AYLIK GELİŞİM HEDEFLERİMİZ TAMAMLANDI.

Kurumumuzdan eğitim alan her çocuğumuzun ekim-kasım-aralık-ocak hedefleri güncellenmiştir. Eğitimde alınacak hedefler ve aile için hazırlanan önerileri içeren gelişim raporları ailelerimize teslim edilmiştir.

Devamını Oku
aile ve sosyal politikalar bakanlığı
AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANIMIZIN DAVETİNE KATILDIK

Aile ve sosyal politikalar bakanımız Ayşenur İslam kurumumuz eğitim koordinatörü Şenay Yılmaz’ ı görüşlerinden faydalanmak için özel davette bulunmuştur.

Devamını Oku
pgsports okula hazırlık
PGSPORTS’UN HAZIRLADIĞI ÖĞRENCİLER OKULA BAŞLIYOR…

PGSPORTS un daha çok yakın olan açılışına rağmen 3 ay gibi kısa bir süre de 3 çocuğumuzu okula hazırladık.

Devamını Oku
2.haber
POZİTİF GELİŞİM VE PGSPORTS 2014-2015 EĞİTİM DÖNEMİNE HAZIR…

Pozitif Gelişim ve PGSPORTS ekibi 2014-2015 eğitim dönemi plan ve çalışmalarını hazırlamak için toplandı…

Devamını Oku
okul-ogrenci
PGSPORTS’un Hazırladığımız Öğrencilerimiz Okula Başlıyor

PGSPORTS‘un daha çok yakın olan açılışına rağmen 3 ay gibi kısa bir süre de 3 çocuğumuzu okula hazırladık. Özellikle sosyal uyum davranışlarında ciddi düzelme gösteren çocuklarımız okulların ön değerlendirme testlerinden geçer not alarak kabul edilmiştir. 3 ay önc

Devamını Oku
yeni-donem
Pozitif Gelişim ve PGSPORTS 2014-2015 Eğitim Dönemine Hazır

Pozitif Gelişim ve PGSPORTS ekibi 2014-2015 eğitim dönemi plan ve çalışmalarını hazırlamak için toplandı. Yeni döneme müthiş bir keyif ve dinamizmle giriyoruz. Tüm ailelerimize ve çocuklarımıza başarılı ve verimli bir dönem geçirmelerini diliyoruz.

Devamını Oku

error: