Verimli Çalışma İpuçları

6th Şub 2014

Çocuklarımızın okul dönemlerinde derslerini sıkmadan ama verimli bir şekilde çalışması önemlidir. Sizlere verimli nasıl çalışılır onların ipuçlarını verdik.

Verimli çalışma için ipuçları

– Zamanı iyi kullanın, planlı ve programlı çalışın. Hangi dersin ne kadar ve ne zaman çalışılacağına karar vererek, belirli bir amaç çerçevesinde planlı çalışmak gerekir.  Okulda başarıyı sağlamanın en temel unsurudur, çok çalışmaktan daha etkilidir.

– Çalışma ortamınızı düzenleyin. Sakin, uygun ısı ve ışığa sahip, sade bir masada çalışmak önemlidir. Dikkati dağıtacak her tür obje ortadan kaldırılmalıdır.

– Dersleri dinlerken etkin dinlemeye özen gösterin. Sadece dinlemek değil, etkin dinlemek hem hayatta hem de okulda başarıyı getirir. Herhangi bir konu anlatılırken, anlatılanlardan yola çıkarak, daha sonra neler anlatılacağını tahmin etmek mümkündür. Verilen ipuçlarına dikkat etmeli ve mutlaka not edilmelidir.

– Düzenli not tutmayı alışkanlık haline getirin. Dinlerken her söyleneni dikkatle not etmek sanıldığı kadar zor değildir. Mutlaka verilen ipuçları not edilmelidir. Bütün cümleyi yazmaya çalışmak yerine kısaltmalar kullanmak, şekilleştirmek işinizi kolaylaştırabilir. Not tutarak dinlediklerini tekrar etmek devamlı uyanık kalmayı sağlamaktadır.

– Etkin ve hızlı okuma yöntemlerini öğrenin. Hem çabuk okumak hem de okuduğunu anlayabilmek mümkündür. Hızlı okuma tekniklerini öğrenerek hem zamandan kazanılabilir hem de algılar kuvvetlendirilebilir.

– Öğrendiklerinizin özetini çıkarın. Yeni konuları iyice öğrendikten sonra konunun ana hatlarını belirleyerek önemli kısımlarının özetini çıkararak tekrar yapmak, konuya çalışmanın en kolay yollarından biridir. Her konu için uygulanabilir.
Motivasyonunuzu yüksek tutun.  Okulda başarıyı yakalayabilmek için öğrencinin kendine ne söylediği ve nasıl davrandığı dikkat etmesinde fayda vardır. Olumsuz düşüncelerinizi olumlularıyla değiştirin. Engellere odaklanmak yerine hedeflere, destekleyici düşüncelere yer vermek, etkili ve çalışma için en önemli etkenlerdendir.

 

– Derse hazırlıklı başlayın. Önceden hazırlı olmakta okulda başarıyı sağlar. Ders kitaplarında yer alan bir sonraki günün konularına, varsa özetlerine göz atmak hem konu anlatılırken önceden fikir sahibi olmaya ve dinlerken daha uyanık kalmaya yardımcı olur.

 

– Her gün tekrar yapın. Sürekli ve belirli aralıklarla yapılan tekrarlar ile öğrenilenler hafızaya yerleşir. Öğrencinin kendi tuttuğu notlar ile tekrar yapması daha etkili öğrenmeye ve eksikliklerini görmesine yardımcı olur. Okul başarısı ve öğrenmenin en önemli etkenidir.

 

Pozitif Gelişim

Özel Eğitim Ve Aile Danışmanlık Merkezi

error: