Bebeğimiz ile Aramızdaki Özel Bağ

30th Oca 2014

Bebek anne karnında var olduğu andan itibaren annesine ihtiyacı olan, ona bağlı hatta bağımlı bir canlıdır. Dünyaya geldiğinde de ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için annesine muhtaçtır. Annesinin ona karşı tavırları da bu bağın niteliğini belirler. Bazı bebekler zor bazıları daha kolay olarak ifade edilir. Bebeğin mizacı anne için zaman zaman zorluklar yaratsa da annenin ona güven ve sevgi vermesi sağlıklı bebek gelişimi için önkoşuldur.

Bağlanma nedir?

Bağlanma Bowlby’e göre başka bir bireye karşı yakınlık arama ve sürdürmedir. İlk bakım veren kişi ise bağlanma nesnesidir. Dolayısı ile anne bebeğe bakım vererek onun ile kurulan ilk bağı inşa eder. Bu bağın sağlıklı ya da sağlıksız olması da bebeğimiz ile iletişimimiz doğrultusunda belirlenir.

Bebek ile ebeveyn arasında güven bağı nasıl kurulur?

Bağlanma sürecinde bebeğimizin ihtiyacı olduğunda ona ulaşabilmemiz, onu rahatlatmamız önemlidir. Bu, bebeğimizin bize güven duymasına yol açar. Güvenli bağlanmaya sahip olan birey ebeveynin sevgisinden ve ihtiyacı olduğunda ona yardım edeceğinden emindir. Dolayısı ile daha az kaygı hisseder ve huzurludur. Güvenli bir bağlanma sağlamak için bebeğimiz ile tensel temastan kaçınmamalı ve ihtiyacı olduğunda ona yardımcı olmalıyız. Fakat eğer ona karşı aşırı korumacı olur ve onun girişimciliğini engellersek bu da olumsuz bir durum yaratacak ve çocuğumuzun kendisini yetersiz hissetmesine yol açacaktır. Bunun için hem ona ihtiyacı olan özerkliği sağlamalı hem de ihtiyacı olduğunda yanında olduğumuzu hissettirmeliyiz. Eğer bunları yerine getiremezsek, kapıdan çıktığımız anda ağlama nöbetleri geçiren, okulda bizi asla bırakmayan, anne ve babayı kaybetmeye dair yoğun kaygı yaşayan çocuklar ile karşılaşabiliriz. Bunun aksine ebeveyne aşırı mesafeli, iletişime geçmekten kaçınan ve annesi ile arasında bir duvar varmışçasına öfkeli davranan çocuklara rastlayabiliriz. Yapılan çalışmalar çocuğun kişiliğinin gelişmesinde ebeveyn ile olan bağının önemli olduğunu göstermektedir. Sağlıksız ebeveyn ilişkisi çocuğun tüm hayatını etkileyebilecek izler bırakabilmektedir. Bu nedenle çocuğumuz ile güvenli bağ kurabilmek için bilinçli davranmamız fayda sağlayacaktır.

Pozitif Gelişim
Özel Eğitim Ve Aile Danışmanlık Merkezi

error: